Grupy parafialne

Apostolat Dobrej Śmierci

ads

Apostolat Maryjny

ApostolatMaryjny-logoApostolat Maryjny jest ruchem religijnym, ma charakter publiczny i skupia osoby, które chcą przez apostolstwo oddawać cześć Niepokalanej. Działa w oparciu o przepisy prawa kościelnego i Statut zatwierdzony przez Konferencje Episkopatu Polski. Apostolat organizuje się w grupy diecezjalne i parafialne. Stanowią one porozumienie wiernych w oparciu o pragnienie podejmowania apostolstwa maryjnego. Jego celem jest pogłębianie kultu Maryi przez życie chrześcijańskie, oddziaływanie na ludzi zaniedbanych, obojętnych i zagrożonych religijnie, zwłaszcza znajdujących się u kresu życia, szerzenie braterskiej miłości i likwidowanie obojętności, niechęci, niezgody i napięć oraz długotrwałych nieporozumień. Członkowie pogłębiają pobożność maryjną przez często powtarzane poświęcenie się Maryi i oddawanie się do Jej dyspozycji.

Apostolat Maryjny w Parafii św. Wawrzyńca w Górnie powstał 12.09.1999 roku. Wspólnota skupia 22 osoby. Przewodniczącą obecnie jest Rozalia Białogońska, zastępcą zaś Genowefa Anioł. Grupa spotyka się w każda pierwszą sobotę miesiąca na modlitwie różańcowej, każdego roku uczestniczy też w Ogólnopolskiej Pielgrzymce Apostolatu Maryjnego na Jasna Górę.

Apostolat Margaretka

0f7dc399ad76e8bec0b20c7add8ea84bIstotą Apostolatu Margaretka jest codzienna modlitwa w intencji imiennie wskazanych kapłanów przez konkretne osoby, jako odpowiedź na prośbę Maryi Królowej Pokoju. Do Apostolatu może przyłączyć się każdy, kto pragnie być odpowiedzialny za Kościół. Jedynym warunkiem jest podjęcie wieczystego zobowiązania modlitwy za kapłana. Margaretkę tworzy 7 osób. Jedna osoba przyjmuje na siebie obowiązek modlitwy za konkretnego kapłana w wyznaczonym dla niej dniu tygodnia. Każda z osób może wchodzić w skład kliku Margaretek, obejmujących innych kapłanów oraz inne dni tygodnia.
Apostolat Margaretka w naszej parafii powstał w 2010 roku. Obecnie modlitwą objętych jest 7 kapłanów: ks. Edward Kupis, ks. Mariusz Kałka, ks. Piotr Grabarz, ks. Łukasz Zygmunt, ks. Bartosz Sikora, ks. Stanisław Malinowski, o. Karol Kraj OCD.

Róże Różańcowe

roze_2

Chór Parafialny

pazdziernik

Zespół  „Górne Nutki”

styczen

Zespół Młodzieżowy „Wawrzynki”

Zespół Młodzieżowy „Wawrzynki” działa przy parafii pw. św. Wawrzyńca w Górnie od października 2014 i składa się z młodzieży z parafii Górno. Scholę prowadzi gitarzysta Daniel Ksel. Spotkania zespołu mają miejsce co tydzień w sobotę w GOKu w Górnie.Nasza Schola Parafialna ubogaca oprawą muzyczną Msze Święte o godzinie 8.00 w każdą Niedzielę i nie tylko.Swoją grą i śpiewem oprawiają także I Komunie Święte, czuwania oraz święta w naszym kościele parafialnym.Schola towarzyszyła naszej wspólnocie przed Światowymi Dniami Młodzieży w Krakowie, podczas pobytu pielgrzymów z Chile.13 grudnia 2016 roku zespół zajął II miejsce w I Gminnym Przeglądzie Kolęd i Pastorałek w Bęczkowie.

Grupa Teatralna „Górnolotni”

DSC01777Grupa teatralna Górnolotni działa przy parafii pw. św. Wawrzyńca w Górnie i składa się z parafian Górna. Powstała w marcu 2014 roku z inicjatywy księdza wikarego Mariusza Kałki i katechetek pracujących w Górnie – Jolanty Gawęckiej i Jolanty Domagały. Pierwsze przedstawienie „Misterium Męki Pańskiej” wystawiono 13.04.2014 roku. Sztuka była dedykowana Księdzu Biskupowi Ordynariuszowi Kazimierzowi Ryczanowi w podziękowaniu za Jego posługę duszpasterską w Diecezji Kieleckiej. Premiera drugiego przedstawienia pt. „Cud Świętej Nocy” odbyła się 24.12 2014 roku. Trzecie przedstawienie pt. „Opowieść Wigilijna” zostało wystawione 20.12.2015 1roku. Wszystkie przedstawienia, które do tej pory wystawiła grupa teatralna były grane w górzeńskiej świątyni, a patronat nad nimi objął ksiądz proboszcz Edward Kupis. Członkowie grupy teatralnej za każdym razem zadbali o scenografię, kostiumy, nagłośnienie i rekwizyty, a wspaniała gra aktorska sprawiła, że wszystkie przedstawienia wypadły świetnie i przyciągnęły tłumy.

Grupa Młodzieżowa (Parafialne Centrum ŚDM)12417979_479801865524672_2848267668912658468_n