I miejsce Górnych Nutek na XXIV Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. Ks. Kazimierza Szwarlikaw Będzinie.

Po bardzo udanym występie na XI Świętokrzyskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Kielcach, gdzie nasz zespół zajął III miejsce i otrzymał misję do Będzina pełni optymizmu udaliśmy się właśnie do tego miasta by  uczestniczyć w  II etapie Festiwalu.

Najlepsze zespoły wyłonione w lokalnych eliminacjach przybywają co roku do Będzina (woj. śląskie, diecezja sosnowiecka), nazywanego Stolicą Polskiej Kolędy. Tutaj, podczas trzydniowych przesłuchań finałowych, (w tym roku w odbywały się w dniach 11-13 stycznia 2018 r.)w siedzibie Państwowej Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina walczą o zaszczytne tytuły i atrakcyjne nagrody. Od kilku lat festiwal ma już rangę międzynarodową, gdyż przybywają do Będzina wykonawcy wyłonieni w eliminacjach za naszą wschodnią granicą  na Ukrainie (w Równem, Żytomierzu) oraz w białoruskich Baranowiczach. Dzięki temu jest to  największa tego typu impreza w Polsce. W tym roku artystów oceniało jury w składzie:przewodniczący: prof. dr hab. Teresa Krassowska z Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu , prof. dr hab. Benedykt Odya z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, ks. dr hab. Paweł Sobierajski z Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. W eliminacjach artyści wystąpili różnych kategoriach: soliści, chóry, zespoły wokalne i instrumentalne, schole, zespoły folklorystyczne w różnym wieku: dzieci, młodzież, dorośli. Po występie w  czwartek 11 stycznia nasz zespół dziecięcy został zaproszony przez reżysera na galę finałową w niedzielę 14 stycznia.

Koncert Galowy odbył się w Sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu na będzińskim osiedlu Syberka. Podczas Koncertu Galowego ogłoszona został także lista laureatów.

Kiedy dzieci z niecierpliwością czekały na popisowy występ przed bardzo licznie zgromadzoną publicznością usłyszały werdykt jury, które przyznało naszym wspaniałym artystom w kategorii dziecięce zespoły folklorystyczne  I MIEJSCE inagrodę  ufundowanąprzez Jego Ekscelencję Biskupa diecezji sosnowieckiej dr. Grzegorza Kaszaka i nagrodę ufundowaną przez publiczność. Wyróżnienie i gratulacje dzieci odebrały z rąk biskupa. Radość dzieci trwała przez całą podróż z Będzina aż do Górna a gratulacje przede wszystkim dla dzieci, opiekunek ( I. Wajs, J. Gawęckiej, T. Murawskiej ), kierownika muzycznego – akordeonisty p.Grzegorza Michty i choreograf p. Doroty Stawiarskiej płynęły przez cały wieczór i po powrocie.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Drukuj
  • Twitter
  • Ulubione
  • Wykop